menuemailphonefb

Ponuka predstavení

Bohužiaľ, v zadanej kategórií sa nenachádzajú žiadne programy

Art of Romathan


Dôvodom, prečo je nutné chrániť tradičnú kultúru, sú neustále zmeny v životnom štýle, v spôsobe myslenia a konania ľudí. Vplyvom súčasného charakteru spoločnosti sa stierajú hranice medzi životným štýlom v meste a na dedine, čo má veľký podiel na postupnom zanikaní tradičnej kultúry, kultúrnych duchovných hodnôt, z ktorých vyrastá každá kultúra. Hlavnou myšlienkou je ukázať Rómom ich výnimočnú a špecifickú tradičnú kultúru, aby nezabudli na svoju identitu a aby boli na ňu patrične hrdí. Koncert

Keď sa zemeguľa chichúňa


Rozprávka Keď sa zemeguľa chichúňa je príbehom malej mestskej štvrti v ktorej sa odohrá symbolický zápas o záchranu života na našej planéte. Špina a Neporiadok sa usadia v tejto štvrti a chcú narásť do takých rozmerov, aby obsadili celú zem tak, aby sa už na nej nedalo žiť. Podporujú obyvateľov v tom, aby žili nestriedmym životom- vyhadzovali odpadky a nestarali sa o to, čo sa stane potom. Pomáha im k tomu aj nenávisť, ktorú obyvatelia majú voči sebe. V príbehu sa dokáže ako je lepšie byť člove

Vtáčatko Korálôčka


Rozprávkový príbeh o drotárovi Jankovi a jeho synovi Miškovi, ktorý sa spriatelí s dievčatkom prezývaným Vtáčatko -Čiriklóro. Takúto prezývku dostalo, pretože bolo drobnučké a krehučké ako vtáčatko a vedelo pekne spievať. Najradšej spievalo Miškovi pieseň o vtáčikovi maličkom ako korálka.

Črievice grófky Marice


Melodráma sa skladá zo siedmych dejstiev a dej je realizovaný dialógmi, monológmi postáv a taktiež spevom a tancom. ústredná postava je huslista cimbalovej kapely, ktorá hrávala na zámku grófky Marice.

Žabí svet


Divadelná hra je spracovaná podľa rovnomennej poviedky "Žabina kmotra" od Pavla Dobšinského. Príbeh rozpráva o mladej dievčine, ktorá miluje život, je nesmierne srdečná a zhovorčivá. Má však dve sestry- potvory, ktoré sa k nej správajú veľmi nelichotivo.

Dobré je, keď Róm sa baví


Titul “Dobré je, keď Róm sa baví” ste si mohli vychutnať 27. mája v priestoroch kultúrneho centra Veritas na Dominikánskom námestí 8 v Košiciach o 18tej hodine.

Zabudnuté melódie


Divadlo Romathan pripravilo pre Vás výnimočný koncert s názvom "Zabudnuté melódie Rómov" , ktorý sa nesie v znamení starodávnych rómskych melódii, ľudových tancov a spevov, ktoré sa tradujú z pokolenia na pokolenie. Týmto koncertom sme chceli ukázať, aká je dôležitá identita národa, ako sa vlastne dokáže zachovať prostredníctvom ľudovej hudby.

Chytrý Moribundus


.Zatiaľ môžme prezradiť, že ide o nezbedného, tvrdohlavého a MIMORIADNE chytrého komára, ktorý sa stretne s včielkami a ich kráľovnou. Toto stretnutie však bude začiatkom nečakanej situácie a Moribundus bude musieť čeliť mnohým prekážkam a výzvam ...Ako sa to nakoniec skončí?! Zvládne Moribundus prekonať všetky prekážky? Ostane i naďalej priateľom s včielkami ?! Aký bude teda jeho osud ?!

Mŕtve miesto


Inscenácia je melodrámou, ktorej dej je situovaný do obdobia 2. svetovej vojny. Príbeh sa zameriava na skupinu Rómov, ktorá sa podieľa na výstavbe tunela pod kopcom Petič na východnom Slovensku a na ich osudy sprevádzané ťažkou prácou. Nechajte sa prekvapiť tým, ako tento strhujúci príbeh, plný nástrah, napätia, nečakaných situácií aj humorných momentov dopadne. Inscenácia reflektuje skutočné udalosti.

Úsmevné príbehy Rómov


Prostredníctvom našej divadelnej hry chceme upovedomiť verejnosť aj samotných Rómov na dejinné skutočnosti a okrem humornej stránky života v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia, chceme divákom pripomenúť realitu vtedajšej doby, ktorá bola poznamenaná javmi, akými bolo aj direktívne riešenie rómskej zamestnanosti.Našou hrou chceme upozorniť na všetky spomínané eventuality, ale s nadhľadom, ktorý sme si vypestovali na základe stáročiami formovanej skúsenosti.

Jakubove dobrodružstvá


Je to príbeh o pracovitom, dobrosrdečnom a odvážnom chlapcovi, ktorý túži po nesmiernom šťastí.Keďže spolu s ním, jeho otcom a bratom žije aj veľmi zlá macocha, ktorá Jakubovi strpčuje život, predstava o šťastí je iba nedosiahnuteľným snom.Viac už ale neprezrádzajme! Vydajte sa spolu s Jakubom na cestu plnú nástrah, dobrodružstiev a zážitkov...

Vynaliezavá rodinka


Táto inscenácia úzko nadväzuje na predošlé komédie "Prešibaná rodinka" a "Dobroprajná rodinka". Je voľným pokračovaním príbehov a osudov dvoch rómskych rodín. Dej a postavy tejto komédie sú čerpané z príbehov Rómov žijúcich v zahraničí, v tomto prípade v Anglicku. Príbeh rozvíja úsmevné, ale aj kritické pohľady na život Rómov a ich adaptáciu v novej krajine.

Primáš Piťo


Je to inscenácia zo života legendárneho primáša Piťa, ktorý žil na prelome 17. - 18. storočia. Narodil sa v roku 1791 v Tekovských Lužanoch, okres Levice a zomrel v roku 1886. Touto inscenáciou naše divadlo chce priblížiť rómsku legendárnu postavu mladej generácii a širokej verejnosti ako zakladateľa nielen rómskej, ale aj slovenskej ľudovej kultúry.

Čierna karavána


Inscenácia

Čertovský čapáš


Je to príbeh o 3 neobvykle poslušných čertíkoch Beng, Bengoro a Bengori, ktorí za trest boli vyslaní na Zem.

Nenaplnená láska


Je to rómska balada o nenaplnenej láske medzi tzn. Gadžom a Rómkou.Príbeh poukazuje na ľudské predsudky, ktoré dokážu zničiť životné osudy hlavných predstaviteľov. Dej končí tragický.

Vilko v lesnej ríši


Detská rozprávka dobrodružného a edukačného charakteru s veselými momentmi.

Škriatok


Je to veselá rozprávka o škriatkovi, ktorý dokáže vyčariť nie len úsmev na všetkých detských tváričkách, ale aj splniť to najtajnejšie želanie.

Očistec


Je to pôvodná rómska tragi-komédia pre dospelých. Príbeh hovorí o mužovi menom Gejza, ktorý žil hriešny a nezdravý život a zomrie na infarkt. Vo sne sa zjaví svojej žene v snahe získať odpustenie, pretože nemôže prejsť očistcom. Napriek tomuto čiernemu rámcu ide o veselohru.

Cimbal, tanec, husličky, ach tie rómske pesničky


Hudobno- tanečný program - dlžka trvania od 30 - 90 minút.

Miesto pre Rómov


Hudobno - dramatická freska z histórie a súčasnosti Rómov.

Svedectvo


Je to nový titul s tematikou a žánrom vytvoreným rómskymi autormi nášho divadla. Cieľom tejto hry je pripomenúť Rómom aj Nerómom ako sa neľudsky zaobchádzalo s Rómami počas 2. svetovej vojny.

Romathan baví


Hudobno-zábavný program.

Kuchtík Ham- Ham


Je to pôvodná rómska rozprávka o tom, že zeleninka je chutná a zdravá. Ako z nej uvariť chutnú polievočku vás naučí kuchtík Ham Ham a jeho šikovní pomocníci. Rozprávku pre vás napísal a s hercami naštudoval pán Marián Balog

Ako Boh stvoril Róma


Rozprávka "Ako Boh stvoril Róma" je našou 73. premiérou.Je to obnovená premiéra hry, ktorá sa v minulosti stretla s veľkým ohlasom u divákov. Preto sa k nej divadlo vrátilo a predstavilo ju v novom šate. V tejto edukatívnej rozprávke komunikujú postavy v rómskom i slovenskom jazyku. Autorka Daniela Hivešová-Šilanová vychádzala zo starodávneho biblického príbehu o stvorení človeka.