menuemailphonefb

pripravujeme

Magická cesta Divadla Romathan

Gallery - Dominikánske námestie 8, 040 01 Košice

16.06.2022

18:00h

Novinky

Stručný popis

PRIATELIA JE TO TU! ????????????
 
⭐️ Dlho očakávaná udalosť roka sa blíži a preto by sme Vás radi pozvali na 87. premiéru - galavečer pri príležitosti oslavy 30. výročia vzniku Divadla Romathan, ktorý sa uskutoční už teraz, 16.ho júna o 18:00 h v Kultúrnom centre Gallery (bývalý Veritas) na Dominikánskom námestí 8 v Košiciach.
 
⭐️ História Divadla Romathan sa začala písať 20. decembra 1992 uvedením prvej premiéry Than perdal o Roma – Miesto pre Rómov – hudobno- dramatická freska z histórie a súčasnosti Rómov, ktorú režijne spracoval režisér Ján Šilan. Vznik rómskeho profesionálneho divadla bol motivovaný snahou o zrovnoprávnenie podmienok pre šírenie, rozvoj a upevňovanie kultúry národnostných menšín žijúcich na Slovensku. Vo sfére rómskej kultúry sme dostali do vienka ďaleko širšie poslanie. Nielen šíriť kultúru, ale ju aj objavovať a upevňovať v slove, ústnom podaní a v jazyku. S týmto zámerom v divadle účinkujú herci, speváci, tanečníci a typický rómsky orchester. Tieto štyri základné umelecké komponenty svojim spolupôsobením syntetizujú divadelný obraz, zároveň však pomáhajú v pôvodnej podobe priblížiť tradície i špecifiká rómskej kultúry.
 
⭐️Počas svojej existencie divadlo menilo viackrát zloženie i smerovanie súborov, v každom období však vznikali inscenácie, ktoré ho kvalitou posúvali vpred, či už išlo o inscenácie dramatického charakteru, hudobné komédie, muzikály a rovnako činoherné predstavenia. 30 rokov Divadla Romathan, to je veľká databáza emócií, oblečených do kostýmov, skvelej hudby, textov a profesionálnych výkonov. Vedľa seba stoja pôvodná tvorba aj svetové diela, rôzne žánre i spôsoby spracovania. Romathan v čase zažil svoje vzostupy i pády. Výročie DR si pripomíname vo víre ťažkých dní pandémie. Neplatí však, že v dobrých časoch sa darí a vznikajú tie najkvalitnejšie diela. Naopak. Niekedy je tieseň zdrojom veľkej emócie. Ale aj v ťažkých časoch je dôležité zažínať svetielka, nie preklínať tmu. To Divadlo Romathan 30 rokov úspešne robí. A budúcnosť divadla? Tá nie je len vo hviezdach, ale vo vízii moderného divadla, ktoré rozumie tradícii.
 
⭐️Srdcom nášho divadla je láska k umeniu a hodnotám. A veríme, že to srdce bude biť ešte veľa rokov. Našim zámerom je oboznámiť a osloviť diváka s kvalitnou, rozmanitou a zaujímavou škálou repertoáru divadla a zanechať v ňom silný zážitok.
Veľmi sa už na Vás tešíme!

 

Galéria