November 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
meniny má: Cecília

Recenzie

V Holíči sa uskutočnil medzinárodný rómsky festival

"Treba si všímať všetkých, ktorí nezištne robia v mene pozdvihnutia rómskych komunít - či je to učiteľ alebo robotník či aktivista v osade - pretože to sú tí praví ľudia, ktorí tvoria skutočný vývoj v našich komunitách a takýchto ľudí by sme si mali vážiť."
(Ladislav Richter, predseda Rady mimovládnych organizácií rómskych komunít na Slovensku)

DENISA HAVRĽOVÁ
HOLÍČ
Foto: Jozef Ferenc

Na sobotu 26. júna 2004 pozvala Rada mimovládnych rómskych komunít na Slovensku (RMORK) priaznivcov rómskej ľudovej kultúry do Holíča. V spolupráci s tamojším magistrátom mesta usporiadala v Holíči IV. ročník národného a zároveň I. ročník Medzinárodného rómskeho festivalu. Na podujatí vystúpili okrem domácich účinkujúcich - rómske Divadlo Romathan z Košíc, ľudový umelecký súbor z Kokavy nad Rimavicou Kokavakere lavutara, hudobná skupina Domino z Bratislavy - aj hostia z Mexika, Budapešti a Českej republiky. Súčasťou festivalu bolo oceňovanie osobností, ktoré sa výraznou mierou zaslúžili o integráciu rómskej menšiny do slovenskej spoločnosti.

Mimoriadnu cenu udelila komisia RMORK zosnulému rómskemu aktivistovi Rudolfovi Mesárošovi (2000) in memoriam. Hlavné ceny si prevzali veľvyslanec Švajčiarska na Slovensku Rudolf Staub a šéfredaktorka Romano nevo ľil, predsedníčka OZ JEKHETANE-SPOLU Daniela Hivešová- Šilanová. Medzi nominantmi na ocenenia v roku 2004 bol aj predseda občianskeho združenia Roma Novohrad Július Berky, riaditeľka súkromného gymnázia v Košiciach Anna Koptová, spoluzakladateľka Divadla Romathan, a veľvyslanec Holandska v SR Lovis Stokvis. Festivalu sa zúčastnil aj veľvyslanec EÚ na Slovensku Erik van den Linden, ktorý oceneným zablahoželal.

Okrem slov vďaky si ocenení odnášali z pódia holičského amfiteátra dar z dielne umeleckého kováča Róberta Riga z Dunajskej Lužnej - bronzovú kyticu kvetov zopätú obručou. Na otázku, čo chcel umelec vyjadriť svojím dielom, R. Rigó pre Romano nevo ľil povedal: "Kruh spája kyticu poľných kvetov, v ktorej dominujú žatevné klasy. Poľné kytice sú nerozlučne spojené s prírodou, so slobodou, s Rómami - tieto kvety sú akýmsi naším symbolom. Klasy zas symbolizujú žatvu - istý uzavretý cyklus práce. Keď som sa dozvedel, že medzi nominovanými je aj pani Šilanová, prial som si aby získala toto ocenenie. Som nesmierne rád, že dostala našu cenu. Vnímam ju ako veľkú osobnosť, poznám ju už pätnásť rokov. Bola pri vzniku Divadla Romathan, hneď po revolúcií sme v Dunajskej Lužnej usporiadali ples, na ktorom vystúpila s členmi svojho rómskeho súboru, ktorý bol vlastne predchodcom budúceho divadla Romathan, mnohí z členov tohto súboru sa stali aj členmi divadla. Každý, kto ju pozná, vie, že je to žena s veľkým srdcom a ja som rád, že som ju mal možnosť spoznať."
Ako sa vám páči festival?
Róbert Rigó: "Je krásny! Stretol som tu veľmi veľa šikovných hudobníkov a som nesmierne rád, že je tu aj Divadlo Romathan, ktoré pokladám za špičku našej rómskej kultúry. Lacko Richter je vynikajúci organizátor a tak sa mu podarilo zorganizovať skutočne krásny festival. Verím, že aj na budúci rok bude v Holiči zas takéto krásne podujatie."

LADISLAV RICHTER Na krátku chvíľu sme vytrhli z organizačného zaujatia aj predsedu RMORK Ladislava Richtera, aby zhodnotil priebeh podujatia.

Festival zatiaľ prebieha bez komplikácií, ľudia sa bavia, umelci sú vynikajúci... Ste spokojný s úrovňou podujatia?
Ladislav Richter: "Som rád, že sa nám podarilo zorganizovať tento festival, na ktorom sme mali možnosť oceniť osobnosti, ktoré pre nás, Rómov, urobili veľmi veľa. Naša organizácia vytvorila výberovú komisiu, ktorá veľmi prísne vyberala nominantov a z nich napokon aj víťazov. A prečo sme tohto roku ocenili pani Danielu Šilanová? K tomu netreba komentár. Táto slabá, ale zároveň silná žena dokázala za pätnásť alebo šestnásť rokov priam nemožné - okrem iného aj udržať také skvelé noviny, akými sú Romano nevo ľil. A to si zaslúži obdiv. Skláňame pred ňou hlboko klobúk a myslíme si, že lepší kandidát na toto ocenenie ani nemohol byť. Treba si všímať všetkých, ktorí nezištne robia v mene pozdvihnutia rómskych komunít - či je to učiteľ, alebo robotník či aktivista v osade - pretože to sú tí praví ľudia, ktorí tvoria skutočný vývoj v našich komunitách a takýchto ľudí by sme si mali vážiť," povedal L. Richter.

Slávnosť rómskej kultúry a hladové pochody

Na festivale sme stretli aj predsedu Parlamentu Rómov v SR Ladislava Fízika (Zvolen). Pozornosť vzbudil nielen svojím impozantným zjavom, ale aj oblečením. Tentoraz neprišiel na slávnostné podujatie ako zvyčajne, v obleku, ale v rómskom oblečení, ktorým pripomínal vajdu - červená košeľa, veľký čierny klobúk, vesta - ako zo starodávneho príbehu rómskej spisovateľky Eleny Lackovej. Aj takto prezentoval svoje národné povedomie a hrdosť na svoj národ. Na otázku, aké dojmy si odnáša z festivalu, odpovedal: "Festival sa mi páčil. Budeme rozmýšľať o podobnom festivale vo Zvolene. Umelci ukázali všetko, čo mohli - dali zo seba najviac. Je mi však tak trocha ľúto, že Divadlo Romathan len spieva a tancuje, bol by som rád, keby mali viac príležitostí hrať aj skutočné divadlo. Na festivale je to pravdepodobne ťažké... Prostredie amfiteátra také niečo ani neumožňuje."
V súvislosti s informáciou o príprave takzvaných "hladových pochodov", ktorá prešla nedávno médiami, sme sa L. Fízika opýtali, kedy ich plánujú a ako ich chcú zorganizovať. "Možno k tomu čoskoro skutočne dôjde - chceme sa stretnúť s našimi Rómami. Ale pretože nikto nemá peniaze, budeme robiť mítingy priamo u nich. Pôjdeme z osady do osady - z Čiernej nad Tisou až do Bratislavy - pešo. Jozef Červeňák, ja a ten kto sa pridá... Bude to protest proti hladu....Naši Rómovia viac hladujú ako žijú. A keď to vláda nevidí, tak si to aspoň takto všimne. Situácia Rómov je čoraz horšia a horšia. Vstúpili sme do EÚ hladní a bez práce. A nezmôžeme nič. Rómovia chcú pracovať - len keby ich chceli zamestnať. Ale to je už diskusia na inú tému..." povedal pre Romano nevo ľil Ladislav Fízik.


Medzinárodný rómsky festival v Holíči bol nielen prehliadkou rómskej kultúry na medzinárodnej úrovni, ale aj ukážkou toho, že Rómovia na Slovensku si dokážu zorganizovať kvalitné podujatie na profesionálnej úrovni, so sprievodným slovom zrozumiteľným aj zahraničným hosťom. Aj moderátor podujatia PhDr. Tibor Loran pôsobil ako "ostrieľaný" moderátor akejkoľvek TV. Ako vidno, všetko sa dá, keď je chuť a nadšenie. Rada mimovládnych rómskych komunít preukázala svoju všestrannosť - odbornosť nielen pri rokovaní s politikmi, ale aj pri príprave kultúrneho podujatia.

 

< 1 2 >