November 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
meniny má: Cecília

Recenzie

Kto je na svete najkrajší...

V poradí už 37. premiérou Divadla Romathan sa v stredu 27. 10. 2004 stala inscenácia, ktorou sa súbor predstavil detskému divákovi - "Kto je na svete najkrajší..." Rozprávku napísala Daniela Hivešová - Šilanová, ktorá má na svojom literárnom konte už viac textov určených deťom. Hudbu skomponoval Karel Adam, riaditeľ divadla, a celé to zrežíroval umelecký šéf divadla Ján Šilan.

 

 

ROMAN ČONKA
KOŠICE
Foto: Jozef Ferenc

A o čom bola rozprávka? Predovšetkým o ľuďoch, tolerancii, spolunažívaní, o tom, čo je v živote dôležité. Jednoduchý motív známej rómskej ľudovej rozprávky sa rozvinul do hravých scénok "tvorenia" človeka. Na počiatku bol teda Boh so svojimi anjelmi - ale aj čertmi. Stvoril slnko, stvoril hviezdy, moria, rieky... Veci živé a neživé. Ale predsa mu niečo chýbalo - ľudská bytosť. Najprv stvoril čierneho, potom bieleho, ale aj žltého. No stále mu chýbal človek, ktorý by nebol ani čierny, ani biely, ba ani žltý. Chcel človeka, ktorý obsiahne všetky farby a všetky vlastnosti - a tak stvoril Róma. Predstavenie bolo zaujímavé aj tým, že hercami sa na chvíľku mohlo stať aj publikum - prítomné deti. Bolo to neočakávané, ale milé a odvážne. V rozprávke nechýbal ani rozprávač - vytváral spojenie medzi detskými divákmi a javiskom. No javiskom by sa dala nazvať celá sála divadla, pretože medzi deťmi pobehovali anjeli i čerti. A kto je teda najkrajší na svete? V závere predstavenia, keď sa na javisku stretnú černoch, beloch, Číňan i Róm, Boh vysloví: "Každý z vás je človek - krásny človek - a spolu tvoríte svet!" A to nepotrebuje ďalší komentár. Priznám sa, že počas predstavenie som mal viackrát pocit, že hoci adresované deťom, bolo by vhodné aj pre dospelého diváka. Hravou formou poukazuje na to, čo v dnešnej dobe ľuďom chýba.

Boh
Postavu Boha v stvárňuje v inscenácii Milan Godla. "Pointa rozprávky je vtom, že aj keď sú ľudia bieli, čierni, žltí, nemali by sme ich posudzovať podľa vonkajších znakov. Príkladom je Róm, ktorý je akoby uprostred toho všetkého. Aj so svojou prirodzenou farbou pleti," povedal po predstavení.
RNĽ: Ako sa vám hrala táto postava ?
M. Godla: "Rozprávku na podobný motív sme hrali - asi pred desiatimi rokmi. Volala sa "Ako Boh stvoril Róma". Aj vtedy som v nej hral úlohu Boha, takže s podobnými postavami už mám skúsenosti. Ale vždy sa snažím stvárniť aj podobné úlohy trochu inak. Tento môj Boh by mal byť veľmi ľudský - vie sa hnevať, smiať, trápiť sa, niekedy je bezradný. Myslím si, že táto rozprávka je dobrá, zábavná a pritom poučná, deťom môže niečo priniesť. Cítim sa v nej veľmi dobre."

Čert
Ako v každej dobrej rozprávke, ani v tejto nesmie chýbať čert - tu máme dokonca čertice. . S veľkou chuťou a nadšením si ich zahrali Alena Klempárová a Marta Vaňová.
Alena Klempárová: "V divadle pôsobím už dlho, mám za sebou viacero postáv, ale táto je moja prvá bláznivá a šantivá. Veľmi dobre sa mi hrá, aj keď postava čerta nevystihuje moju povahu. Som veľmi rada, že môžem hrať čerta."
RNĽ: V čom je podľa vás, prínos rozprávky pre deti?
A. Klempárová: "Podľa môjho názoru ide o to, aby si ľudia všimli, že aj Róm je dobrý, pekný... Pričom ho tým nechceme povyšovať nad iných... Na Róma sa vždy zabudlo, vždy bol bokom."
RNĽ: Nechceli ste hrať anjela ?
A. Klempárová: "Nie. Mám za sebou veľa kladných postáv. Potrebovala som zmenu."
RNĽ: Nakoľko je vo vás ešte dieťa?
A. Klempárová: "Myslím si, že ešte stále. Aj na javisku skáčem ako dieťa. Kým je človek na javisku - neviem ako dlho, bez ohľadu na vek - je vždy dieťaťom. Inak by nemohol robiť to, čo robí."
RNĽ: Je vo vás viac z anjela, alebo z čerta?
A. Klempárová: "Ten čert na javisku sa musí vedieť vynájsť. Musí byť hravý, musí vedieť improvizovať. Jednoducho to, čo robím spoločne s druhým čertíkom na javisku, je naša momentálna tvorba. Aj keď máme scenár, naše bláznovstvá a komunikácia s publikom je aj o improvizácii, musíme vedieť pohotovo zareagovať. Na postavu čerta musí byť herec pohotový, rýchly a vnímavý."

Riaditeľ
Karel Adam: "Okrem celovečerných inscenácií sa v našom divadle venujeme aj detskému divákovi. Vyše 60 % našich predstavení patrí deťom a tie sú pre naše divadlo najlepším publikom. Sú úprimné a keď sa predstavenie vydarí, vedia to oceniť."
RNĽ: Rozprávku, ktorú ste dnes premiérovo uviedli, ste už deťom hrali...
K. Adam: "Áno, bolo to počas IV. ročníka medzinárodného Fóra mladých v Poľsku, v Opole.- 17. júna tohto roku. Hrali sme ju v meste na námestí a poľským deťom sa veľmi páčila. Myslím, že veľmi dobre vnímali posolstvo rozprávky - že na svete sú ľudia rôznych farieb, pričom všetci sme ľudské bytosti a mali by sme sa navzájom chápať. Malo by byť medzi nami porozumenie, ktoré v dnešnej dobe tak veľmi chýba."
RNĽ: Ste aj autorom scénickej hudby do tejto inscenácie. Ako ste sa s ňou popasovali?
K. Adam: "Väčšinou robím scénickú hudbu pre naše tituly. Pre túto rozprávku som čerpal z kultúr a tradícií rás, ktoré boli v rozprávke predstavené."
RNĽ: Kto je teda podľa vás "najkrajší" na svete ?
K. Adam: (smiech) "Ja ako Róm poviem, že najkrajší sú Rómovia. Ale vážne, krásne sú všetky ľudské bytosti, ak im nechýba porozumenie pre druhých."

Režísér
RNĽ: Podľa čoho ste obsadzovali jednotlivé postavy?
Ján Šilan: "Politika obsadzovania? Alena Klempárová hrá vždy také solídne, vznešené úlohy, dalo by sa povedať, že je v tomto súbore prvou dámou. Ale herec potrebuje niekedy kontrapunkt - možnosť troška sa odpútať od vlastnej šablóny. Na postavu černoška som sa snažil vybrať niekoho, kto by mohol byť pre deti dostatočne presvedčivý v tejto postave, rovnako aj pre Číňankov - aby mali niečo podobné so stvárňovanými postavami. Postava Róma mala byť o kráse, o fyzickej zdatnosti, múdrosti... Tak, aby obstál u pána Boha i Anjelov."
RNĽ: Ako sa vám režírovalo?
J. Šilan: "Vcelku to nebolo zlé, no priznám sa, že nám trocha meškal text. Skrátenú, 20-minútovú verziu tejto inscenácie sme hrali v lete v Poľsku. Takže určitú predstavu o celej inscenácii som už mal, potrebovali sme však vytvoriť trocha dlhšie predstavenie. Preto nám pribudli nové motívy - literárne aj dramatické. Musím podčiarknuť, že naši herci sa veľmi rýchlo učia text, no tentoraz sme s textom trocha viac zápasili. Možno preto, že bol začiatok sezóny, možno preto, lebo text obsahuje veľké množstvo veľmi krátkych replík - celé to má pôsobiť veľmi prirodzene a spontánne, viac ako improvizácia. No keď herec neovláda text, keď o ňom rozmýšľa, nemôže sa naplno oddať hre - v pôdoryse, v geste, ani v mimike..."
RNĽ: Pre mňa bol zaujímavý aj kontakt s publikom...
J. Šilan: "Zapojiť diváka priamo do diania na javisku je vždy veľmi vďačné. Aj v divadle Romathan sa takýto prístup osvedčuje, aj keď je zatiaľ pre našich hercov nóvum. Ale vedia sa odhodlať a zapojiť sa do hry s obecenstvom. Naposledy sme takýto prístup použili v rozprávke Čertovský čapáš, ktorý som režíroval asi pred dvoma rokmi. Deti priam túžia po tom, aby boli súčasťou predstavenia. Aj pre našich hercov je to nóvum, ale vedia sa nakopnúť a zapojiť aj to obecenstvo. Kontakt s divákom je veľmi dôležitý. Treba dodať, že detský divák je veľmi citlivý a úprimný divák - nepozná nijaké predstierania. No zároveň, čím je divák menší, tým skôr sa unaví. Ak deti reagujú a sú svieže, je to najpravdivejší dôkaz o tom, že sme dokázali zachovať mieru."
RNĽ: Kto je teda "najkrajší" na svete?
J. Šilan: "Osud, ktorý Rómovia na tomto svete zdieľajú, ich viedol k tomu, aby v ich rozprávkach a ľudových rozprávaniach vždy napokon víťazil Róm. Aj v tejto rozprávke je jednoznačné, že najkrajší je Róm. No vývojovo sme dnes už ďalej - a teda my sme mali pochopiť, že krásny je aj čierny, biely, žltý... Chcem podotknúť, že scenáristke, autorke rozprávky sa tento zámer vydaril."


Divadlo Romathan / 12. sezóna / 37. premiéra

Daniela Hivešová-Šilanová
Kto je na svete najkrajší

Osoby a obsadenie
Boh: Milan Godla / Štefan Rajko
Rozprávač: Marián Balog / Štefan Rajko
Rozprávačka: Magdaléna Adamová / Dáša Polláková
Čerti: Alena Klempárová, Marta Vaňová
Anjeli: Silvia Ferčáková, Denisa Janová, Mariana Gáborová, Viktória Šándorová
Marek Balog / Roman Godla, Ján Žiga / Oto Bunda
Hu-ga-ča-ka (černoško): Oto Bunda / Ján Žiga
Beloško: Jozef Ferenc / Jozef Krajňák
Li-Po: Roman Godla / Marek Balog
Li-C ´cing: Viktória Šándorová / Silvia Ferčáková
Róm: Ján Moró / Peter Ferenc
Scénická hudba: Karel Adam
Réžia: Ján Šilan
Premiéra: 27. 10. 2004 Košice / Divadlo Romathan

< 1 2 >