November 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
meniny má: Cecília

Napísali

Feder te chal sar pes te marel / Lepšie hodovať ako bojovať

ROMATHAN / ROMANO TEATRO - KOŠICE - SLOVAKIA
28. premiéra divadla - 9. sezóna
Na motívy rómskej ľudovej rozprávky
z archívu Mileny Hübschmannovej
podľa rozprávania Jána Siváka
Scenár: Daniela Hivešová-Šilanová
Hudba: Karel Adam
Scéna: Štefan Hudák a. h.
Kostýmy: Anna Simková a. h.
Réžia: Ján Šilan
Premiéra: 22. 11. 2001 Košice

Romathan vie, že "lepšie je hodovať, ako bojovať", uviedla Ľudmila Paňáková vo svojej pozvánke na premiéru divadla na internetovej stránke www.cassovia.sk. Vyslovila tak vlastne dramaturgický podtext inscenácie: Rómovia nikdy neviedli vojny, nikdy nebojovali. Aj z toho vyplýva ich morálne právo odovzdať svoje posolstvo 3. tisícročiu a "pánom" sveta v ňom: v živote je toľko krásnych možností, neničme si ho hnevom, zlobou, nadutosťou... V inscenácii aj velitelia vojsk napokon pochopia, že bojovať je nezmysel. Radšej si spolu zaspievajú, zatancujú a zajedia.
Hoci tí, ktorí by sa mali nad touto myšlienkou zamyslieť, asi nikdy neuzrú predstavenie rómskeho divadla zo Slovenska, možno semiačko ústretovejšieho pohľadu na svet zapustí korienky do srdiečok detí, pre ktorých Romathan svoju rozprávku pripravil.
O citlivosti detí svedčia aj ich reakcie po predstavení. Na otázku, čo sa im najlepšie páčilo, odpovedali väčšinou úplným (!) názvom inscenácie, alebo: "že vojaci išli radšej jesť ako zabíjať", "že nebola vojna"... A to na premiére sedeli naozaj tí najmenší - škôlkari. No pedagógovia by najlepšie vedeli povedať, čo najčastejšie kreslili deti po 11. septembri 2001 a koľko strachu z vojakov, výbuchov a požiarov sa im vkráda do snov...
Autorka scenára Daniela Hivešová-Šilanová sa prítomným novinárom priznala, že text už mala pripravený dávnejšie - vtedy si jeho realizáciu predstavovala formou kombinácie s bábkovým divadlom, ktoré je pre Rómov v niektorých krajinách typické. Dnes stačilo predlohu len trocha upraviť. "Pôvodný text, ktorý mi pre potreby divadla poskytla PhDr. Milena Hübschmannová z vlastného audioarchívu ešte v roku 1993, ma zaujal kráľovským prostredím," povedala Daniela Hivešová-Šilanová. "Nebýva zvykom, že sa rómska ľudová rozprávka odohráva na kráľovskom dvore - a aj keď jej rozprávač Ján Sivák mal asi na mysli nerómskych kráľov, pokladala som za dôležité, aby kráľov a kráľovné hrali na javisku Rómovia. Aj to je prvý krôčik k zmene myslenia v nerómskych i rómskych detských hlavičkách - králi predsa nemusia byť len "gádžovia"... Samozrejme, dieťa o tom nerozmýšľa, ale táto informácia v ňom zostane. Okrem toho, spolu s deťmi sedia v divadle aj dospelí. Tým treba tiež všeličo naznačiť. Ďalší krásny motív je dobrota Rómov a vzťah k chudobe - rómska rodina, ktorá sama nie je bohatá, prichýli chudobného pocestného. Odvďačí sa im tak, že blato, ktoré v ich chalúpke zanechal, sa ráno premení na zlato. Myslím si, že dnes je znovu dôležité viesť deti k súcitu a ochote pomáhať."
Ľudmila Paňáková uzatvára: "Zdá sa, že Divadlo Romathan vie, ako treba žiť - v mieri, radosti, tanci, speve." My už len dodávame, že rozprávka prináša radosť vo výpovedi, svetlo aj vo farebnosti kostýmov a scény, príjemný pocit dobrosrdečnosti. Vrelo ju pedagógom a rodičom odporúčame!

Divadlo ROMATHAN pripavuje do konca tohto roka ešte jednu premiéru. Pôvodnú hru Soni Samkovej, ktorá inscenáciu aj režíruje, RÓMSKA DUŠA / ROMANO VOĎI uvedú 21. decembra v košickom divadle Smer.

Romano nevo ľil

< 1 2 3 4 5 6 7 8 >