November 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
meniny má: Cecília

Recenzie

Po premiére na slovíčko s tvorcami inscenácie Kaľi Mačkica

V piatok 27. mája 2005 sa v Košiciach v divadelnej sále Veritas predstavilo profesionálne rómske Divadlo Romathan so svojou hudobnou komédiou s príznačným magickým názvom Čierna mačka / Kaľi mačkica. Po premiérovom predstavení som sa opýtala niekoľkých hercov na ich bezprostredné pocity.

 

 

DENISA HAVRĽOVÁ
KOŠICE
Foto: Jozef Ferenc

Autor scénickej hudby k inscenácii, riaditeľ divadla Romathan Karel Adam, po prvý raz hudobne spojil na javisku tohto divadla tradičnú rómsku hudbu so súčasnou - modernou. Podľa reakcií divákov zrejme - úspešne. Veď rap i pop-rom je veľmi populárny a obľúbený.

RNĽ: Po prvý raz hrá divadlo Romathan iný žáner, na aký je divák zvyknutý - pôvodnú komédiu. Ako ste to prijali vy?
Karel Adam: Tento nový žáner som privítal, pretože tradíciou divadla Romathan je prichádzať k divákovi vždy s niečim novým. Zatiaľ sme hrávali divadelné inscenácie, ktoré sa týkali skôr minulosti, kde sme sa zameriavali na niektoré závažné problémy rómskej komunity. Myslím si, že ani dnes sme neupustili od závažných tém, veď aj v tejto inscenácii sa poukazuje na niektoré problémy, ktoré sa týkajú toho, ako by mali Rómovia v súčasnosti fungovať. Táto komédia je situovaná do súčasnosti a podľa môjho názoru, takúto hru divadlo Romathan aj potrebuje. Ako autor hudby som koncipoval prepojenie tradičnej a súčasnej hudby. Vidím v tomto prelínaní istú budúcnosť. Pop-rom, ktorý som v hre použil, je aj medzi mladými veľmi populárny a my nesmieme zaostávať.
Marián Balog hral jednu z hlavných úloh - Austrálčana Johna. Pre obdivovateľa tohto herca bola jeho postava iste prekvapením - od romantických a tragických hrdinov sa "preľnul" do komickej postavy a navyše po celý čas hovoril so silným "americko-anglickým" akcentom.

RNĽ: Čím sa odlišovala úloha Johna od iných úloh, ktoré si hral?
Marián Balog: Bolo to pre mňa niečo nové, pretože takúto postavu som ešte vôbec nehral. Hrať frajera mi nikdy nešlo, takže som si to vyskúšal teraz prvýkrát. Ešte som do toho dal aj anglický prízvuk...

RNĽ: Stotožnil si sa s úlohou?
- Nie (smiech), pretože v skutočnosti som úplne iný človek. Postavu som budoval zo skúseností a z pozorovania iných ľudí.
Marianna Gáborová hrala hlavnú úlohu Angely, študentky strednej odevnej školy. Jej postava bola premiérou aj pre ňu samotnú, pretože do Romathanu bola prijatá ako tanečnica. Mimochodom, Marianna ukončila Strednú umeleckú školu v celkom inom odbore - hru na gitare.

RNĽ: Po prvý raz si sa mohla divákom ukázať v úlohe herečky. Aké si mala pocity?
Marianna Gáborová: Do divadla Romathan som nastupovala ako tanečnica, ale ako to už v Divadle Romathan býva, všetci robia všetko, čiže ja ako tanečnica som sa dostala aj do roly herečky. Vyštudovala som hru na gitare, doma, vo Varhaňovciach, mám aj vlastný spevácky zbor, hrávam a spievam v kostole.

RNĽ: Čo bolo najťažšie v tejto úlohe?
- Zo začiatku som si myslela, že túto úlohu nezvládnem, mám pred sebou veľkú konkurenciu, dlhoročných hercov, akými sú Alena Klempárová, Milan Godla, Marián Balog. Mala som strach, ale vďaka režisérovi Jánovi Šilanovi som to zvládla. Dodal mi odvahu a dnes som rada, že sa to divákom páčilo. Mám veľkú radosť.
Alena Klempárová, najvýraznejšia herečka - ale aj vynikajúca tanečnica - Divadla Romathan, hrala postavu Ruženy.

RNĽ: Alenka, zahrala si si prvýkrát postavu v komédii, diváci sú však u teba zvyknutí, že hráš skôr vážne a tragické úlohy. Aké to bolo, zahrať si v komédií?
Alena Klempárová: V prvom rade musím povedať, že - konečne! Vždy niečo nové je pre mňa prínosom, niečím, čo ma obohacuje. V tejto postave som sa cítila veľmi príjemne, samozrejme, musela som si zvyknúť na niektoré momenty, hrala som totiž opitú ženu, a tak som sa snažila vcítiť do pocitov opitých. Niekedy to bolo dosť ťažké a smiešne. Odpozerala som si nejaké oslavy, svadby, ako sa správajú ľudia, ktorí už vypili viac, ako mali a myslím si, že divák to ocenil. Bola som až veľmi presvedčivá, ale nebola som opitá (smiech).
Milan Godla hral postavu starého otca Barnabáša. Tohto charakterového herca poznáme aj ako prekladateľa inscenácií Divadla Romathan do rómčiny. Tentoraz pôsobil aj ako asistent režiséra.

RNĽ: Ako sa ti pracovalo?
Milan Godla: Asistenta režiséra som už robil počas príprav našich inscenácií viackrát. Ale teraz to bolo niečo iné, trocha mi pribudlo práce s našimi mladými, hlavne s elévmi. Po prvýkrát sme hrali v našom divadle komédiu - žáner, ktorý je Rómom veľmi blízky. Rómovia majú zmysel pre humor, vedia žartovať, aj my si dokážeme robiť "srandy" zo života. Rád by som v tomto žánri pokračoval, už mám aj nápad na komédiu z prostredia rómskeho života, v trošku inom prevedení. Ako sa hovorí, "scenár mám už v hlave", takže, nechajte sa prekvapiť.

A ja už len dodávam: Ako povedal Milan Godla, nechajme sa prekvapiť, možno sa zas tak zo srdca zasmejeme, ako na komédii Čierna mačka.
 

< 1 2 >